- Kategorie blogu
- Potřeby pro váš dům a jeho okolí
- Nechte se inspirovat
- Je libo dárkový poukaz?
- Úvod
- Rady a tipy
- Začínáme s vyséváním. Jak na něj? #1
Začínáme s vyséváním. Jak na něj? #1
Někdo by řekl: ,,hrabání se v hlíně". Ale není to jen takové ledajaké hrabání se v hlíně. Předpěstování rostlin neboli vysévání je určitý proces, který není nijak zvláště náročný, ale je zde potřeba dodržet určité postupy, které nám zaručí následnout úrodu a sklizeň.
Každý s vyséváním rostlin začíná v odlišný čas. Ti rychlejší klidně již v půlce ledna. Proto si také jako první mohou přesadit svoje klíčky do záhonků nebo do skleníku.
Předpěstování rostlin provádíme v domácích podmínkách, případně na zahradě ve vytápěném skleníku. Jen málo druhů rostlin můžeme dát jen tak ven pod sklo. V únoru je ještě zima, nízké teploty a výkyvy teplot by rostliny na zahradě poničily.
Některá semena však musí být vystavena chladu. Proto čtěte doporučení od prodejce semen, informace o výsevu nebo stratifikaci uvádí prodejci na konkrétním balení semen.
Kdy začít s výsevem?
Některé druhy musíme vyset dříve, aby nebyly příliš malé a slabé. Jiné zase později. Některé druhy, například rané kedlubny, salát a ředkvičky, můžeme vysévat opakovaně a prodloužit tak období sběru.
K předpěstování sazenic používáme kvalitní semena s vysokým procentem klíčivosti. Klíčivost si můžeme i ověřit tím, že odebereme 100 semen, ty vysejeme na tácek s tenkou vrstvou mokrého písku. Malá semínka vysejeme na nasákavý papír. Umístíme dále od okna, přikryjeme igelitem kvůli udržení vlhkosti a jen doplňujeme vodu. Po 14-21 dnech spočítáme, kolik semen se vyklíčilo. Počet vyklíčených semen odpovídá procentu klíčivosti. Například pokud se vyklíčilo 72 semen ze 100, je to 72% klíčivost. 80% klíčivost je velmi dobrá, semena s klíčivostí pod 40% už nepoužíváme, pokud nejsou příliš vzácná. Zvlášt starší semena už můzou být méně kvalitní.
V našem sortimentu zboží se nachází semana od značky SEMO. Zákazníci s touto značkou mají dobré zkušenosti a doporučují ji i ostatním. Semena od značky SEMO můžeme jak my, tak naši zákazníci doporučit!
Substráty pro výsev
Semena pro začátek nepotřebují téměř žádné živiny, vyvíjejí se ze zásob v semeni. Pořebují jen vodu, teplo a vzduch. Substrát by neměl obsahovat jílovou složku. Buď si můžeme v poměru 1:1 smíchat rašelinu a písek, nebo v poměru 2:1 rašelinu a perlit. Pokud si netroufnete smíchat směs samy, jsou tu právě pro tento účel výsevní substráty.
Tzv. pikýrovací substrát, do kterého rozsazujeme mladé rostlinky obvykle s dvěma až třemi listy, už musí býtobohacen o živiny, které nastartují růst sazenic. Rostlinky občas nezapomeňte přihnojit tekutými hnojivy.
Pokud používáme půdu ze zahrádky, dejte pozor na patogenní mikroorganismy. Půda se před výsevem doporučuje napařit v troubě. Půdu navlhčíme a necháme ji pařit v troubě při 100°C asi půl hodiny. Semena vyséváme do vychladlé půdy.
Výsevní nádoby
Většinou vyséváme do nádoby s otvory na dně pro odtok vody. Bývají i dělené nádoby na jednotlivé rostliny. K vyklíčení semen stačí 5-8cm silná vrstva kvalitního substrátu či dezinfikované půdy.
Semena zaséváme mělce, přikrýváme vrstvou substrátu silnou dvoj až trojnásobek průměru semene. Drobné semínko vysejeme jen na povrch substrátu a jen jemně ho přitlačíme do substrátu, ale nezasypáváme.
Výsevní bedýnky
Jsou to plastové ploché nádoby s průsvitným víkem. Víko propouští rozptýlené světlo a pomáhá udržovat vysokou vzdušnou vlhkost. Využívají se na výsev drobných semen, ať už do řádku, nebo naplocho.
Keramické květináče
Pokud doma najdeme keramické květináče (u nás na půdě se jich našla pěkná fůra), pořádně je vyčistíme kartáčem, spaříme horkou vodou, naplníme substrátem a vyséváme.
Rašelinové zakořenovače
Vyplníme je kvalitním substrátem, uložíme na misku a vyséváme. Zaléváme podmokem, doplňováním vody do misky. Nejpozději, když začnou přes obal prorůstat kořínky, rostliny přesadíme.
Místo zakořenovačů můžeme použít i staré obaly na vajíčka, od zmrzlin či jogurtů. Rostlinky přesadíme nejpozději tehdy, když kořínky začnou prorůstat obalem.
Rašelinové tablety
Rašelinové tablety uložíme na plochou misku, případně do plastových výlisků přesně na to určených. Podlijeme vodou a počkáme, dokud nezvětší svůj objem. Poté vyséváme.
Postupnost výsevů
V lednu vyséváme bulvový celer a chilli papričky – papriku chlupatou. Papriku setou/roční a rajčaty si necháme na únor či březen. Na duben si nechejme okurku a dýni, případně je můžeme vysévat až přibližně v polovině května přímo do záhonu.
V únoru do venkovních krytých prostorů vyséváme semena následujících zelenin na předpěstování sazenic: saláty (listový, římský a ledový), celer (listový a řapíkatý), pórek, rané zelí, raná hlávková kapusta, raný kedluben, paprika, chilli papričky, majoránka, rozmarýn.
Kořenovou zeleninu a ředkvičky vyséváme přímo do záhonu, nepředpěstováváme si sazenice. Ředkvičky mají krátké vegetační období, předpěstování by bylo i zbytečné. Narušila by se tvorba bulvy. Kořenová zelenina zase na přesazování reaguje rozštěpením kořenů, což není vhodné.
Jak pečovat o čerstvě vyseté rostliny?
Světlo a teplota
První dny semena světlo v podstatě nepotřebují, ale rostoucí rostlinky už ano. Nejvíce jim vyhovuje rozptýlené světlo, které mají za oknem.
Pozorna teplotu. Čím kratší jsou dny, tím nižší by měla být i teplota. Se zálivkou také opatrně. Při slabém světle a vyšší teplotě jsou rostliny příliš slabé a vytáhlé.
Optimální teplota při klíčení semen se nejčastěji pohybuje v rozmezí 20-25 °C, u papriky je to 25-30 °C. Údaje o pěstování jsou obvykle uvedené na obalu semen.
Pro klíčící rostlinky kapusty a zelí jsou vhodné teploty nejprve kolem 15-16 °C, později 4-8 °C. Celer vyséváme od začátku ledna při teplotě 15-20 °C. Nelekejme se, klíčí velmi pomalu. Až když se objeví první pravý list, teplotu můžeme snížit na 12 °C.
Zalévání
Výsevový substrát je potřeba zavlažovat jen velmi opatrně, ideální je rosení ručním postřikovačem, aby se semínka nevyplavila. Postřikovač stačí klidně i s objemem od 0,5 - 2L. Vždy zavlažujeme jen vlažnou odstátou vodou. Příliš mnoho vody v substrátu se semeny by způsobil „udušení“ rostlin, protože klíčící semena i kořínky potřebují krom vody i vzduch.
Aby se v substrátu udržela dostatečná vlhkost, můžeme výsev přikrýt průsvitnou fólií. Po vyklíčení ji můžeme odstranit.
Ochrana před mrazem
V případě, že máme semena vysazená venku a přijdou mrazy, na zakrytí výsevní plochy použijeme bílou netkanou textilii, klidně i ve dvou vrstvách. Na krajích ji zatížíme. U jednotlivě vysévaných druhů (dýně, kukuřice) použijeme rozřezanou PET láhev.
POKUD SE VÁM ČLÁNEK LÍBIL A MÁTE ZÁJEM ZÍSKAT DALŠÍ KUS INSPIRACÍ, KOUKNĚTE SE NA NÁŠ BLOG, KDE NALEZNETE DALŠÍ TIPY A RADYPRO VAŠE KUTILSTVÍ.
S podzravem, rodina z Železodomu.