- Kategorie blogu
- Potřeby pro váš dům a jeho okolí
- Nechte se inspirovat
- Je libo dárkový poukaz?
- Úvod
- Rady a tipy
- Podzimní péče o trávník. Vertikulovat, hnojit atd. #5
Podzimní péče o trávník. Vertikulovat, hnojit atd. #5
Trávník je neodmyslitelnou součástí každé zahrady. Přestože je absolutním základem, péče o něj patří k těm nejnáročnějším. Proto si dnes představíme, jak o trávník správně pečovat.
Nejvhodnější klimatické podmínky pro založení trávníku nám nabízí měsíce duben, květen a září. Pravidelné sekání trávníku napomáhá tomu, aby trávník houstl a dorůstal do zelena.
Příprava plochy
Při zakládání se zaměřte na správnou přípravu plochy. Aby nový trávník dobře rostl, půdu je potřeba nakypřit do hloubky minimálně 15 cm. K tomu vám může pomoci kultivátor.
Kultivátor je velmi výkonný pomocník, který dokáže ušetřit všem zahrádkářům a pěstitelům spoustu dřiny. Jedná se o zařízení, jehož nože rychle rotují v půdě, čímž ji rozrušují přibližně do hloubky 18 - 20 cm. Vzduch má tak lepší přístup do půdy. Zároveň jím můžeme smísit půdu s kompostem nebo hnojivy.
Z půdy je také potřeba odstranit zbytky organického původu (kořeny či plevel), veškeré kameny a stavební materiál. Pokud víte, jaké složení má vaše půda, doplňte podle potřeby chybějící půdní složky. Do písčité a málo výživné půdy přidejte 8 - 10 l kompost na 1 m², v případě těžce propustné a jílovité půdy přidejte 2 m³ písku do 100 m².
Poté půdu urovnejte hráběmi a vysejte připravené osivo. S tímto vám může pomoci secí vozík, který zvládne osivo rozsévat rovnoměrně. Hráběmi ho ještě lehce zapravte. Nakonec takto připravenou půdu utužte zahradním válcem.
Během prvních týdnů po výsevu je velmi důležitá pravidelná zálivka. Než hadici či kropící konev pro tento případ použijte postřikovač, který nemá takový tlak a semena se z půdy spíše nevyplaví a zároveň zůstanou na ploše rovnoměrně rozprostřená.
Vzrostlý trávník posečte cca 3 – 5 týdnů po výsevu. Doba závisí na klimatických podmínkách ve vaší oblasti.
Výběr travního osiva
Travní osiva jsou svým složením přizpůsobena pro konkrétní využití. Chcete založit trávník u rodinného domu s dětmi, nebo toužíte po anglickém trávníku? K rodinnému domku s dětmi, kde se předpokládá, že trávník bude velmi zatěžován, volte spíše parkové směsi, které jsou k tomu přizpůsobeny. Je-li vaším snem okrasný anglický trávník, zvolte směsi hřišťové, případně přímo golfové.
Travní osivo kupujte jen v takovém množstí, které využijete. I tato semena mají pouze omezenou dobu klíčivosti, a tedy i použitelnosti. Nejdříve si tedy zjistěte, jak velkou plochu chcete zatravnit. Na každém balení je vždy uvedeno, kolik osiva je na konkrétní plochu potřeba. Obvykle se doporučuje 10 – 30 g travního osiva na m2
Péče o trávník po zimě
Na trávník vstupujte nejlépe v době, kdy už není zmrzlý a půda je oschlá, poškodili byste si velmi křehké základy nových stébel. Po zimě je potřeba trávník nejprve vyčesat pomocí plastových či drátkových hrábí na listí, případně můžete použít drátkový adapték na vertikutátoru. Po vyčesání trávník pohnojte, po 3 – 4 sečích následuje vertikutace (prořezání půdy), kterou proveďte dvěma směry. Trávník prořezávejte až když je půda suchá. Při vertikutaci se ostrými nožovými hroty protrhá plsť, kterou tvoří odumřelá stébla trávy, rozkládající se listí a mech. Plsť brání trávníku dýchat a zadržuje vlhkost, což může být přičinou řady onemocnění. Na menší plochy použijte prořezávací, vertikutační hrábě s dlouhou násadou, na větší plochy je vhodný motorový vertikutátor. Narušenou plsť a mech poté z trávníku shrabejte hráběmi.
Po mechanickém zásahu přisejte do prořídlého mezernatého drnu regenerační směs.
Začátkem dubna dodejte trávníku živiny v podobě vhodného hnojiva. Nejprve trávník posečte a potom ho při zatažené obloze rovnoměrně pohnojte. Sluneční paprsky by mohly v kombinaci s hnojivem trávník popálit. Poté by měla následovat vydatná zálivka. Ideální je hnojení naplánovat před dešťem. Pro skutečně rovnoměrné použití doporučujeme použít rozmetač. Druhé hnojení je vhodné provést na přelomu května/června.
Během sezony trávník pravidelně sečte a zavlažujte. Pokud chcete, aby trávník co nejrychleji zhoustl, sekejte ho dvakrát týdně o 1/3 délky trav. Tráva se díky tomu rozrůstá místo do výšky více do stran.
U sekačky dbejte na správné naostření seřezávacích nožů. Travní list je tak seřezáván čistě a seříznuté konce díky tomu neprosychají. Nejšetrnější je sekání trávy pomočí vřetenové sekačky. Posekanou trávu z plochy odstraňte, zvláště pokud je jí velké množství – snížíte tak pravděpodobnost napadení trávníku plísněmi a jinými chorobami.
V letním období je vhodné provést aerifikaci (provzdušnění), která se provádí na velmi zhutněných plochách pro zlepšení přístupu vzduchu, vláhy a živin ke kořenům travního porostu. Na zahradě ji stačí provádět jednou za 2-3 roky. K provzdušnění je nejvhodnější opět použít zahradní válec, na který připevníte opasky s hroty. Ty trávník provzdušní do hloubky 5 cm.
S aerifikací je vhodné provádět také tzv. topdressing, kdy jsou do trávníku pro vylepšení půdního profilu rovnoměrně vpraveny složky, které mu chybí (kompost, písek, trávníkový substrát).
Na přelomu léta a podzimu lze provést ještě jednu vertikutaci, díky které trávník před zimou zesílí a bude tak odolnější vůči vnějším vlivům.
Nezapomeňte pravidelně z trávníku odstraňovat vše, co na něj nepatří - spadané listí, plody aj.
Poškození trávníku plísní sněžnou
Plíseň poznáte tak, že se po zimě na trávě objeví nažloutlé skvrny o průměru 15 – 20 cm, které se zvětšují. Při vlhkém počasi kolem skrvn najdete bílé podhoubí, které slepuje stébla trávy. Za slunečného počasí se stébla jeví jako narůžovělá. Poškození trávníku plísní vzniká kvůli sněhové přikrývce, která dlouhou dobu ležela na trávníku a bránila mu tak k přístupu vzduchu.
Díký správné péči o trávník v podzimním počasí se můžete této nepříjemnosti vyhnout. Proveďte vertikutaci a aplikujte podzimní trávníkové hnojivo dle dávkování na obalu.
Pakliže je trávník plísní zcela zničem, doporučujeme trávník nově založit. V případě, že alespoň částečně zregeneruje, určitě proveďte vertikutaci, přisejte travní směs na řídká místa a nakonec trávník zasypejte prosetým kompostem.
Prohlubně
Přes zimu mohou v trávníku vzniknout prohlubně, ve kterých se hromadí voda. To znamená, že půda pod nimi je nepropustná. Tento problém můžeme vyřešit dvěma způsoby:
Okolo prohlubně vyřízněte tři strany a odříznutý plát trávníku odviňte po neodříznuté hraně. Díru naplňte asi pěticentimetrovou vrstvou písku a promíchejte ho s půdou. Poté místo přikryjte odříznutým plátem.
Prohlubeň můžete zavézt substrátem a znovu osít. Nezapomeňte na válcování.
Pokud je výskyt prohlubní velký, je vhodnější trávník přeorat, povrch urovnat, zaválcovat a znovu osít.