🔊 AKTUÁLNĚ Jsme on-line na live chatu nebo odpovídáme do ⏱ 30min na e-mailu info@zelezodum.cz.

Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Sledujte nás na facebooku
  1. Úvod
  2. Rady a tipy
  3. Voda jako vzácný element. #2
02.04.2022

Voda jako vzácný element. #2

Mnoho z nás si neuvědomuje, že zdánlivě běžná věc, jako je voda, je v dnešní době čím dál vzácnější. Voda, jak víme, je nepostradatelnou pro život lidí, všech živočichů a hlavně rostlin.

Dostatek zálivkové vody je jedna z podmínek funkční a prospívající zahrady.

Pro zálivku můžeme používat vodu z vodovodního řadu, nebo vodu studniční. Tyto zdroje však bývají omezené v obdobích sucha, a k tomu je voda z řadu chemicky upravená. studniční zase příliš mineralizovaná nebo znečištěná.

Nejvhodnější zálivkovou vodou je jistě voda dešťová.

 

Zachytávání dešťové vody

Jelikož nejsme schopni odhadnout, natož ovlivnit množství srážek, je skvělým řešením dešťovou vodu zachytávat a šetřit si ji tak na horší dny. Můžeme použít jakýchkoli čistých plastových  sudů, kádí, barelů a jiných nadzemních nádrží, které se umístí pod okapové svody, přes které krásně dešťová voda bude stékat. Tato voda nám v budoucnu skvěle poslouží. Avšak pro větší zahradu toto množství odchytané vody většinou poslouží jen na krátké období.

Nejlepším řešením pro větší zahradu a rodinný dům je zabudování podzemní nádrže (viz obrázek), která mají větší objem. Výhodou je, že můžeme vodu zachytávat během celého roku. Voda v nádrži nezamrzne a v létě se nepřehřívá a nezkazí.

K této variantě zachytávání vody náleží také určité technické vybavení, jako pornorné čerpadlo, zahradní hadice s příslušenstvím a v nejlepším případě automatický závlahový systém. Některé systémy na trhu si dokáže instalovat i šikovný kutil.

 

Způsoby zavlažování

Nejméně nákladné, co se týče investice je ruční zavlažování. I přesto se můžeme dobře vybavit konvemi různých objemů. Výběr zahradní hadice také není dobré podcenit. Určitě je dobré si pořídit kvalitní hadici, která se nám třeba při manipulaci nebude uzlovat. Existuje více tlouštěk hadic. Tady vybíráme podle čerpadla, které k zavlažování budeme používat a výsledného tlaku vody, který budeme potřebovat. K hadici vybereme odpovídající zavlažovací potřeby jako jsou spojky, rychlospojky, koncové kropítko nebo rozprašovačea postřikovače. Na trhu existuje velké množství variant i různých kvalit tohoto sortimentu. V našem sortimentu naleznete zejména značku FESTA a ROSA, kteří je dlouhododbě ověřenými partnery při práci nejen na zahradě.

  • Mikrozávlaha

Při zalévání užitkové i okrasné zahrady lze využít mikrozávlahu, kdy je možné za pomoci kapilárních rozvodů (perforovaných hadic) dodávat vodu v potřebném množství položením na povrch záhonů, nebo zabudováním pod povrch a voda je přiváděna přímo ke kořenům rostlin. Kromě toho můžete využít i mikrorozprašovače a zalévat několik rostlin shora nebo zdola. Tento způsob je náročný na kvalitu vody, která by měla být bez mechanických nečistotaměkká (demineralizovaná), aby nedocházelo k ucpávání a zarůstání drobných průchodů.

  • Kapková závlaha

Na zálivku výsadeb nám dobře poslouží závlaha kapénková či kapková, kdy natáhneme mezi rostliny dlouhé hadice, které mají po určité délce kapkovače (jehly), z nichž jde k rostlinám malé množství vody. Jedná se o dobrou mobilní variantu, kdy se velikost a rozmístění zeleninových záhonů během let i v průběhu roku mění.

 

Jak a kdy zalévat?

Pokud zaléváme ručně z hadice či konve, je dobré si se zálivkou vyhrát. Zalévané plochy nesmíme zaplavit, ale opatrně kropit, aby voda stíhala pomalu vsakovat. Zvláště musíme zalévat opatrně čerstvé výsevy, abychom nevyplavili semena a mladé rostlinky z půdy.

U všech způsobů zavlažování je důležitá doba zálivky. V horkých dnech zaléváme brzy ráno, ještě lépe navečer, kdy už slunce nemá takovou sílu. Večerní zálivka dopřeje rostlinám delší čas na využití vody během celé noci, kdy se z půdy vypaří jen minimální množství.

 

Vliv půdy na zálivku

Musíme si uvědomit, že i každý typ půdy má jiné nároky na přísun vody. Některé typy půd více vysychání a neumí dobře držet vodu, tudíž musíme zavlažovat častěji a vydatněji. Jiné zase naopak, a tam musíme hlídat, aby nedocházelo k přemokření, což nemusí rostlinám přispívat.

V každém případě je pro lepší vsakování a nižší výpar vody, mít půdu nakypřenou. Užitečné je také použití mulče v podobě kůry, štěpků nebo jiných přírodních materiálů. Půda pod mulčem lépe zadrží vlhkost a nepřehřívá se vlivem přímého slunečního záření.

 


POKUD SE VÁM ČLÁNEK LÍBIL A MÁTE ZÁJEM ZÍSKAT DALŠÍ KUS INSPIRACÍ, KOUKNĚTE SE NA NÁŠ BLOG, KDE NALEZNETE DALŠÍ TIPY A RADY PRO VAŠE KUTILSTVÍ. 

 

S podzravem, rodina z Železodomu.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Železodům NOVINKY DO E-MAILU
Buďte první, kdo se dozví o zajímavostech a novinkách z našeho obchodu. Od nabídky až po sezónní akce.
OBCHOD S TRADICÍ

Železodům je rodinná firma, která byla založena naším pradědem Arnoštem Hofírkem před 89 lety. V současné době se o jeho zbudovaný odkaz stará již třetí generace, která pokračuje v jeho šlépějích a nastavených hodnotách.. → pokračování

KDE NÁS NAJDETE?
Sídlíme na stejném místě již od roku 1932. Najdete nás nedalo Brna, konkrétně ve městě Újezd u Brna na ulici nám. sv. Jána, 35.  podrobnější informace

 

Kontakty
Adam Fila, e-shop
Adam Fila, e-shop
⏰ každý den, od 8-20 hod.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz